utrata wartości handlowej pojazdu jak zyskać

To musisz wiedzieć! Utrata wartości handlowej pojazdu a odszkodowanie

Autor: Małgorzata Wodyńska 04 June 2018

Odszkodowanie za szkody wyrządzone w samochodzie nie rozwiązuje problemu. Nawet po doskonałej naprawie samochód jest znacznie mniej wart. Co można z tym zrobić?

To nie tajemnica, że samochód po wypadku wyraźnie traci na swojej wartości handlowej. Nawet gdy naprawa została przeprowadzona w idealny sposób i nie widać wcześniejszych zniszczeń. Auto po wypadku jest zawsze znacznie tańsze niż ten sam model i rocznik, ale nawet po niewielkiej stłuczce. Trudniej także sprzedać tego typu auto. Potencjalni kupcy obawiają się bowiem o swoje bezpieczeństwo, a także możliwość wad ukrytych, czy dalszych usterek.

Oznacza to więc, że kierowca wciąż ponosi stratę.

Co można z tym zrobić? Możesz starać się o dodatkowe odszkodowanie z tytułu utraty wartości handlowej pojazdu. Odszkodowanie to polega na wypłacie różnicy w wartości pojazdu sprzed i po wypadku.To możliwe dzięki uchwale Sądu Najwyższego z 2011. Wcześniej bowiem brakowało jednolitych regulacji. Ubezpieczyciele, a nawet sędziowie mieli wątpliwości, czy takie odszkodowanie się należy. SN uznał jednak, że można tu mówić o szkodzie. Tym samym należy się odszkodowanie pokrywające straty.

Jak można uzyskać odszkodowanie?

Ubezpieczyciel powinien automatycznie wypłacać odszkodowania z tytułu utraty wartości handlowej pojazdu. Odpowiednia kwota powinna być częścią całego odszkodowania za straty w aucie. Tymczasem poszkodowani muszą składać osobny wniosek, a to odszkodowanie ubezpieczyciele traktują jako dodatkowe. Dopiero od niedawna też towarzystwa ubezpieczeniowe informują swoich klientów o takiej możliwości — nie robią tego jednak wszystkie firmy.

Rzecznik finansowy w swoim raporcie pisze o problematyce utraty wartości handlowej pojazdu – roszczenia wypłacanego w ramach umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych- w świetle opracowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego Wytycznych dotyczących likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych.

Kto może starać się o takie odszkodowanie? Niemal każdy właściciel uszkodzonego samochodu. Uszkodzone auto można również sprzedać i dopiero po dokonaniu transakcji starać się o odszkodowanie. Istotne jest bowiem, kto był właścicielem w momencie szkody.

Istnieje jednak kilka sytuacji, w których poszkodowany nie może otrzymać odszkodowania za utratę wartości handlowej pojazdu. Są to:

 • szkoda całkowita
 • wcześniejsza szkoda
 • przedawnienie - gdy od wypadku minęło więcej, niż 3 lata

Liczy się także wiek samochodu. Wedle instrukcji dla rzeczoznawców, o utracie wartości można mówić, gdy:

 • samochód osobowy lub terenowy użytkowany nie więcej niż 6 lat
 • motocykl użytkowany nie dłużej niż 3 lata
 • samochód ciężarowy użytkowany nie dłużej, niż 4 lata

Warto wiedzieć, że limity wieku samochodu nie są sztywne. Odszkodowanie jest możliwe w przypadku auta wyjątkowo dobrze utrzymanego, luksusowego lub zabytkowego.

Rzeczoznawca na podstawie zebranych danych szacuje wartość samochodu, a tym, samym wysokość odszkodowania. Dalsza procedura przypomina już tę stosowaną przy standardowym odszkodowaniu. Po ustaleniu wysokości kwoty wydawana ubezpieczyciel wydaje decyzję. Po niej wypłacane są pieniądze.

Jak szacowana jest utrata wartości handlowej pojazdu?

Ubezpieczyciel ustala wartość auta przed wypadkiem i po nim.To dość złożony proces. Najczęściej wartość pojazdów przed szkodą określana jest na podstawie średniej wyciągniętej z cen podobnych aut.

Aby określić wartość samochodu po wypadku, konieczna jest wizyta rzeczoznawcy. Musi on dokonać oględzin, aby ustalić aktualną wartość samochodu.

Wysokość odszkodowania zależy od wielu czynników:

 • wartość samochodu przed wypadkiem
 • marka samochodu
 • eksploatacja samochodu przed wypadkiem
 • zakres szkód
 • koszt naprawy pojazdu

Im auto jest starsze i bardziej zużyte, tym wartość będzie mniejsza: https://www.helpfind.pl/utrata-wartosci-handlowej-pojazdu . Jednocześnie, jeżeli szkody były większe, to i strata staje się większa. Przy drobnych szkodach, jak np.: rysy i delikatne wgniecenia uznaje się, że utrata wartości handlowej nie nastąpiła.

Rzeczoznawca ustala nie tylko wartość pojazdu po szkodzie. Musi także ustalić wartość samochodu przed wypadkiem. Na jakiej podstawie to robi? Bierze pod uwagę wartość podobnych samochodów i wyciąga z nich średnią. Zazwyczaj do tego celu używań się któregoś z dostępnych programów kosztorysowych:

 • Audatex
 • Info-ekspert
 • DAT

Rzeczoznawcy korzystają także z instrukcji wydanej przez Stowarzyszenie Rzeczoznawców Samochodowych Ekspertom. Podane są tam ścisłe wytyczne dotyczące wieku samochodu i zakresu szkód. Towarzystwo opracowało też wzór, dzięki któremu rzeczoznawcy precyzyjnie wyliczają utratę wartości handlowej samochodu.

utrata wartości handlowej najważniejsze informacje

Kto reguluje odszkodowania z tytułu utraty wartości handlowej?

Odszkodowanie za utraconą wartość handlową uregulowane reguluje uchwała Sądu Najwyższego i wytycznymi KNF. Wypłata odszkodowania nie powinna sprawiać wielkich problemów. Często jednak zdarza się, że ubezpieczyciele nie chcą wypłacać właściwej kwoty.

Jednym z powodów może być fakt, iż poszkodowany nie miał zamiaru sprzedawać swojego auta. Niekiedy różnicuje się wartość auta właśnie w zależności od tego, czy auto miało zostać sprzedane. Sąd Najwyższy potępia takie praktyki. W swojej uchwale z czerwca 2011 uznał, że wartość danej rzeczy jest zależna od tego, ile kupujący są skłonni zapłacić. Współcześnie, gdy każdą rzecz można sprzedać w dowolnym momencie, dzielenie przedmiotów na te do własnego użytku i na przeznaczone do sprzedaży to anachronizm. Potwierdza to także opinia Rzecznika finansowego

Niektórzy ubezpieczyciele uważają również, że skoro samochód został naprawiony zgodnie ze sztuką — to wypłacone odszkodowanie już pokryło wszystkie szkody. Ignorują oni fakt, że auta powypadkowe mają na zupełnie inną wartość, niż te bez żadnej szkody. Dodatkowo mylą oni przywrócenie samochodu do poprzedniego stanu do przywrócenia mu wartości. Tylko w bardzo rzadkich przypadkach samochód po naprawie zyskuje na wartości.

Problemy mogą spotkać także kierowców, którzy mają samochód w leasingu. Tutaj towarzystwa ubezpieczeniowe uważają, że ani leasingodawca, ani leasingobiorca nie ponoszą strat — wciąż bowiem kierowca musi płacić raty, dokładnie w takiej samej wysokości.

Co można zrobić w takiej sytuacji? Najczęściej poleca się odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. Faktycznie, w przypadku niezadowalającej decyzji to podstawowy krok. Należy jednak udowodnić błąd ubezpieczyciela.

W przypadku tego odszkodowania należy zgłosić się do niezależnego rzeczoznawcy, co dodatkowo kosztuje. Nawet po odwołaniu ubezpieczyciele jednak nie przyznają właściwego odszkodowania. Wtedy konieczny może być sąd.

Poszkodowany ma również możliwość zgłoszenia się do kancelarii odszkodowawczej. Wówczas przekazuje jedynie podstawowe dokumenty. Wszelkimi wyliczeniami i negocjacjami zajmują się specjaliści. A poszkodowany już wcześniej otrzymuje należną kwotę, np.: w formie dopłaty do odszkodowania.

PorownajSzkode.pl - Małgorzata Wodyńska - redaktor

Małgorzata Wodyńska

Redaktor

Filolog polski ze specjalizacją zarządzania mediami. Wszystko to sprawiło, że pisanie stało się hobby i stylem życia. W czasie wolnym gotuje i eksperymentuje w kuchni, namiętnie czyta kryminały i fotografuje dziką przyrodę.

Średnia ocena: 3.93

Czytaj także

PorownajSzkode - Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny

Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny. Czego kierowcy nie wiedzą?

Co należy wiedzieć, by uzyskać wyższe odszkodowanie za wypadek komunikacyjny bez zbędnych trudności? Na jakie problemy najczęściej napotykają poszkodowani? O tym przeczytasz w dzisiejszym artykule.

Autor: Małgorzata Wodyńska
PorownajSzkode - Jak uzyskać odszkodowanie za ubytek wartości rynkowej pojazdu?

Jak uzyskać odszkodowanie za ubytek wartości rynkowej pojazdu?

Poszkodowani często nie wiedzą, że mają cały katalog świadczeń do uzyskania. I to tylko przy jednym wypadku. Starty mogą bowiem powstawać na wielu poziomach. Do takich strat należy m.in. ubytek wartości rynkowej pojazdu. Na czym polega i jak można starać się o odszkodowanie?

Autor: Małgorzata Wodyńska
PorownajSzkode - Jak obliczyć utratę wartości samochodu po wypadku

Jak obliczyć utratę wartości samochodu po wypadku, to warto wiedzieć

Większość poszkodowanych kierowców zastanawia się jak obliczyć utratę wartości samochodu po wypadku. Istnieje dla niego kilka rozwiązań, które może wykorzystać bez strat finansowych. Oprócz tego przysługują mu inne świadczenia, które pomogą mu wrócić do zdrowia.

Autor: Patrycja Gmurowska
PorownajSzkode - Utrata wartości handlowej pojazdu w leasingu. Jak uzyskać odszkodowanie?

Utrata wartości handlowej pojazdu w leasingu. Uzyskaj odszkodowanie

Utrata wartości handlowej pojazdu, także w leasingu zachodzi za każdym razem, gdy samochód zostaje poważniej uszkodzony. Dotyczy to także samochodów, które zostały naprawione we właściwy sposób. Mogą one więc poruszać się po drogach. Często nie widać nawet — bez odpowiednich badań — że samochód brał

Autor: Małgorzata Wodyńska
odszkodowania online

Sprawdź bezpłatnie wysokość Twojego odszkodowania

więcej »