Wypadki na wysokościach a nieodpowiednie drabiny

Wypadki na wysokościach

z użyciem nieodpowiednich drabin - jak im zapobiec?

Autor: Patrycja Gmurowska 24 September 2018

Drabiny to podstawowe narzędzie przy pracach na wysokościach. Można jest spotkać w każdej firmie. Niestety, mogą stwarzać wiele zagrożeń, co zauważyła Unia Europejska. Co może być bezpieczniejszą alternatywą dla drabiny?

Wypadki na wysokościach to jedne z częstszych nieszczęśliwych zdarzeń w przedsiębiorstwach. Wiele czynników odpowiada za wypadki przy pracy: niewłaściwe posługiwanie się sprzętem, brak odpowiedniego zabezpieczenia, czy błąd człowieka. Są one szczególnie niebezpieczne, jeśli mają miejsce na wysokościach.

Drabiny a przepisy

Polskie przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy jasno określają obowiązki pracodawcy i pracownika, jeśli pracuje on na wysokościach. Skutkiem takich wypadków są poważne obrażenia ciała, które mogą skutecznie unieruchomić osobę poszkodowaną na długie tygodnie od wykonywania codziennych obowiązków. W tym artykule bliżej przyjrzymy się wypadkom, jakie mają miejsce z użyciem nieodpowiedniego sprzętu- głównie drabin nieprzeznaczonych do pracy na wysokościach.

Polska po wejściu do Unii Europejskiej musiała dostosować swoje przepisy do tych obowiązujących we wspólnocie. W ich ujęciu drabiny kwalifikowane są jako sprzęt do tymczasowej pracy na wysokości jak rusztowania. Ponadto podlegają one wymaganiom eksploatacyjnym, tak samo, jak użytkowane maszyny.

Drabiny mogą być wykorzystywane przy pracach, które wiążą się z prowadzeniem robót budowlanych, zarówno w obiektach zadaszonych, jak i na otwartym terenie. Rodzaj i parametry zastosowanych drabin muszą zapewnić bezpieczne warunki do pracy. Drabiny muszą zostać dostosowane do charakteru pracy oraz zapewnić bezpieczeństwo pracującym.

Pracujący musi pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas pracy na wysokościach. Powinien on zadbać o bezpieczeństwo swoje, jak i współpracowników:

 • praca ta powinna być wykonywana, gdy pozwalają na to warunki pogodowe
 • pracujący musi posiadać odpowiednie ubranie robocze (hełm ochronny, kamizelka, szelki z linką i urządzeniem samohamownym)
 • drabinę należy ustawić na pewnym, nieruchomym podłożu, szczeble powinny być w pozycji poziomej
 • przy użyciu stabilizatora drabina będzie zabezpieczona przed przewróceniem
 • szczeble i podłużnice powinny zostać wykonane z nieuszkodzonego materiału
 • górne i dolne końcówki podłużnic powinny być zaopatrzone w zabezpieczenia antypoślizgowe
 • drabiny przejezdne przed użyciem muszą zostać odpowiednio unieruchomione
 • drabiny wieloczęściowe, wysuwane lub łączone muszą zostać zamontowane w taki sposób, żeby nie przemieszczały się względem siebie

W zależności od wykonywanej pracy możemy wyróżnić kilka rodzajów drabin: przystawna, rozstawna, przejezdna, przegubowa. Każda z nich ma trochę inną konstrukcję i jest przeznaczona do innych prac na wysokościach. Pracodawca musi przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, szczególnie:

 • udostępniając drabiny pracownikom musi być pewien, że są one sprawne i przystosowane do wykonywania pracy, a pracujący ma odpowiednie kwalifikacje
 • wybierając drabinę koniecznie musi zostać dostosowana do wykonywanej pracy
 • powinny zostać zastosowane rozwiązania, które ograniczą ryzyko związane z niewłaściwym użytkowaniem drabiny

Ryzyko związane z drabinami

Jak widać niewłaściwe użytkowanie drabin może spowodować przykre konsekwencje dla pracownika i narazić go na utratę zdrowia lub życia. Z roku na rok zwiększa się świadomość, a liczba wypadków przy pracy stopniowo maleje. Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że w roku 2014 wypadki z użyciem maszyn, do których zaliczane są również drabiny i rusztowania stanowiły ok. 80%. W ciągu dwóch kolejnych lat sytuacja się poprawiła, znacznie obniżając ten rodzaj wypadków: do 60%.

 

Źródło: dane własne PS.org.pl

Sami pracownicy przykładają coraz większą wagę również do swojego bezpieczeństwa i są bardziej świadomi zagrożeń, jakie mogą wyniknąć podczas pracy. Według PIP najczęstszą przyczyną tych wypadków jest zła organizacja pracy, rzadziej błędy człowieka, czy nieprawidłowy stan techniczny sprzętu.

Czy istnieje coś bezpieczniejszego?

Istnieje kilka alternatyw dla drabin, które są bezpieczniejsze i gwarantują lepsze wykonywanie pracy. W zależności od rodzaju pracy na wysokościach na polskim rynku obecne są specjalne podnośniki, dzięki którym ryzyko upadku z wysokości nie istnieje. Zamiast tradycyjnej drabiny do wyboru są:

 • podnośniki osobowe
 • rusztowania jezdne
 • inne specjalne konstrukcje

Podnośniki te pozwalają na bezpieczne wykonywanie pracy na wysokościach do 5 metrów, przy maksymalnym obciążeniu 120 kg. Konstrukcja ta jest lekka, ma ergonomiczny kształt, można ją bez problemów przewozić i jest łatwa do rozmieszczenia. Każdy podnośnik jest zasilany akumulatorem o mocy 12V 33 Ah.

Jednym z producentów specjalizujących się w produkcji takich podnośników jest firma Lockhart. Mają oni w swojej ofercie podnośnik typu Up lift 5 HD 120 https://lockhard.pl/up-lift-hd-120/, który jest dostosowany do prac na wysokościach. Nie stwarzają ryzyka upadku.Ich produkty umożliwiają obciążenie do 200 kg.

Dlatego warto zainteresować się tego typu produktami, jeśli Twoja firma zajmuje się świadczeniem usług związanych z pracą na wysokościach.

Źródło: https://lockhard.pl/


 

PorownajSzkode.pl - Patrycja Gmurowska - redaktor

Patrycja Gmurowska

Redaktor

Absolwentka pedagogiki społecznej i komunikacji, której pasją zawsze było pisanie. Stąd wzięło się zamiłowanie do dziennikarstwa internetowego, które jest sposobem na życie. Prywatnie miłośniczka dobrej literatury, zagranicznych seriali i górskich wędrówek.

Średnia ocena: 5.00